Reklamı Geç
MUHARREM İNCE
ÖR-KOOP
Aydın
09 Aralık, 2023, Cumartesi
 • DOLAR
  28.99
 • EURO
  31.22
 • ALTIN
  1866.6
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43936.695$
Kültür Sanat Turizm Şehri- Kürşat Engin Özcan

Arslan’ın Girişimleri Sonuç Verdi Olukbaşı Oğlak Çevirme Kebabı Artık Coğrafi İşaret Belgeli

genç inşaat( animasyon)
Arslan’ın Girişimleri Sonuç Verdi Olukbaşı Oğlak Çevirme Kebabı Artık Coğrafi İşaret Belgeli
Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan’ın girişimleri sonucu Bozdoğan Cevizli Sucuğu’nun ardından ‘Olukbaşı Oğlak Çevirme Kebabı’da coğrafi işaret belgesi almayı başardı. NTO Bozdoğan ilçesinde üretilen coğrafi işaret belgeli oğlak çevirme kebabının tanıtımı için tören düzenlendi.

Haber: Bahattin ALBAYRAK

Bozdoğan’a bağlı Olukbaşı Mahallesinde düzenlenen törene İlçe Kaymakamı Alperen Başkapan, Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş, NTO Başkanı Nuri Arslan, Olukbaşı Mahalle Muhtarı, Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeleri ve Kırsal Olukbaşı Mahalle sakinleri katıldılar. 

Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, “Biz Nazilli Ticaret Odası olarak çevre ilçelerimizde de ve Bozdoğan ilçemizde odamıza kayıtlı yüzlerce üyelerimiz bulunmaktadır. Oda olarak Coğrafi işaretli ürün belgelerine çok önem veriyoruz. Çünkü bu çok önemli. Yerleşim yerleri için ekonomik bağlamda bunlar çok önemli. Biz şu anda NTO olarak Bozdoğan ilçemizde ‘Bozdoğan cevizli sucuğu’nun ardından şimdi de ‘Olukbaşı Oğlak Çevirme Kebabı’nın da coğrafi işaret belgesi almasının sevincini yaşıyoruz. Yüzyıllardır devam eden oğlak çevirme kebabı geleneğimizin mahallemize ve ilçemize katma değer sağlaması için çalışmalar yürüttük. Bu çalışmalarımızın işletmelerimize katkısı olacağı inancındayız. Vatandaşlarımızı Olukbaşı Mahallesine gelerek satışa sunulan Olukbaşı Oğlak Çevirme Kebabı’nın tadına bakmalarını istiyoruz” dedi.

 

Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş, “Biz bu gün Bozdoğan Sucuğumuzun ardından şimdi de Olukbaşı Oğlak Çevirme Kebabı’da coğrafi işaret belgesi almasının sevincini yaşıyoruz. Günümüzde artık gastronomi turizminin öneminin her geçen gün artıyor. Bizde buna çok önem veriyoruz. Bugün burada Olukbaşı Çevirme kebabımızın tanıtımını yapıyoruz. Artık aldığımız Coğrafi işaret belgemiz ile bölgemizde bulunan ve ülke genelinde bulunan vatandaşlarımız kebabımızı yemek ve tadına bakmak istediklerinde googleden girdiklerinde ve araştırma yaptıklarında Olukbaşı Mahallemizdeki bu lezzetimizle tanışma fırsatı bulacaklar. Ticari zekamızı kullanarak bu işi yapan arkadaşlarımız internet üzerinden de siparişler alabilirler. Ve bunuda geliştirerek yaygınlaştırmalıyız. Bunun üzerine çalışmalar yapmalıyız” dedi.

İlçe Kaymakamı Alperen Başkapan’da, “Aydın ilinde ve ülke genelinde Bozdoğan ilçesi gastronomi açısından çok zengin bir ilçemizdir. Olukbaşı Mahallemiz de 150 yıldan buyana oğlak çevirme kebabı hazırlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmaktadır. Olukbaşı Oğlak Çevirme Kebabı içinde coğrafi işaret belgesi almayı başardık. Artık bundan böyle Coğrafi işaret belgesi almaya hak kazanan Olukbaşı oğlak çevirme kebabımızı ülkemizin dört yanına tanıtabiliriz. Olukbaşı Türkiye’ye kebapçı ihraç eden bir yer haline gelebilir. Bunun için keçi yetiştiriciliğini artırmalı ve ustalarımızın tecrübelerini gelecek nesillerimize aktarmalıyız. Artık bunun üzerine çalışmalarımızı sürdürmeli ve bu çok önemli konu üzerine yoğunlaşmalıyız. Ben başta Nazilli Ticaret Odamız başta olmak üzere tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan tanıtım konuşmalarının ardından törene katılan protokol üyeleri ve davetliler coğrafi işaret belgesi almayı başardıkları  ‘Olukbaşı Oğlak Çevirme Kebabı’nın tadına baktılar.

Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan tarafından ‘Olukbaşı Oğlak Çevirme Kebabı’ satışı yapmakta olan işletmeciler Mehmet Ereğli, Ercüment Akçay ve İsmail Akçay’a coğrafi işaret tescil belgeleri verildi.

Bozdoğan ilçesinde Olukbaşı Mahallesinde kendisine ait iş yerlerinde 45 yıldan buyana Oğlak Çevirme Kebabını hazırlayarak halkın hizmetine sunduğunu belirten Mehmet Ereğli, “Bu iş özveri isteyen ve bir sanat işi. Bu bölgede bu işi yapan arkadaşlarımızın hepside benim yanımda yetişen arkadaşlarımızdır. Ancak artık günümüzde gerçek ustalar yetişmiyor. Tek sıkıntımız da bu durum. Olukbaşı oğlak çevirme kebabının kendine has hazırlanış ve pişirme şekli bulunmaktadır. Çam odununun ateşimde sabırla çevirmek sureti ile pişirilir. Lezzeti de buradan kaynaklanır” dedi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!