Reklamı Geç
MUHARREM İNCE
ÖR-KOOP
Aydın
09 Aralık, 2023, Cumartesi
 • DOLAR
  28.99
 • EURO
  31.22
 • ALTIN
  1866.6
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43981.646$
Kültür Sanat Turizm Şehri- Kürşat Engin Özcan

Gazeteciler Saldırıyı Kınadı

genç inşaat( animasyon)
Gazeteciler Saldırıyı Kınadı
Hafta sonu bir eğlence mekanında yapılan denetim sırasında bir polis memurunun darp edilmesini kayıt altına alarak görevini ifa eden , gazeteci Günay Pabuşçu iş yeri çalışanları tarafından darp ve tehdit edilmişti. Çektiği görüntüleri zor kullanarak sildiren şehir eşkıyalarının saldırısına gazeteci meslektaşları belediye meydanında biraraya gelerek ı protesto etti.

Aydın'da görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları meslaktaşları Günay Pabuşcu'ya yapılan saldırıyı protesto etti.Belediye meydanında biraraya gelen gazeteciler yaşanan bu tip saldırıların son bulmasını istedi.Yaşadığı olay ile ilgili bir konuşma yapan Pabuşcu “Bugün buradaki mücadelemizin amacı Günay’ın başına gelenin yarın Nazlı’nın, Timuçin’in başına gelmesin. Aydın’da gösterdiğimiz bu dik duruş tüm ülkemize örnek olmalıdır. Bugün burada olan tüm meslektaşlarıma ve değerli kardeşlerime teşekkür ediyorum. Basın özgürlüğü için verdiğimiz mücadele yılmadan, usanmadan, bıkmadan devam edecektir.” dedi.

GAZETECİLİĞE DEVAM

Aydın Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ferdi Uzun'da, meslektaşlarının saçının teline zarar geldiğinde bu güçlü duruşu her zaman sergileyeceklerini ifade etti.
İki gün önce yaşanan olayın hiç kimsenin kabul etmediği tabiri caizse eşkıyalık örneği olduğunu ve bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağını söyleyen Uzun, “Gazetecilik suç değildir, biz bu mesleği onurla, şanla, şerefle yapmaya devam edeceğiz. Bu tür olayların da her zaman bu şekilde karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün bizimle omuz omuza olan meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Buraya gelemeyen çok sayıda gazeteci arkadaşlarımız da var çünkü hayat devam ediyor. Onlar şu an masa başında ya da sahada görevlerine devam ediyorlar. Ayrıca bu çirkin saldırıda yaralanan emniyet personeline de geçmiş olsun diyoruz. Umarız ki bu tür olaylar son bulur, çünkü biz gazetecilik yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.
 

KAMU GÖREVİ

Ülkemizin birçok noktasında basın emekçilerine yönelik saldırılarda ciddi bir artış olduğunu söyleyen Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen, önceki gün itibarı ile Nazilli ve Fethiye’nin de bu saldırılardan payını aldığını aktardı.Özmen, son 2 gün içerisinde toplumun haber alma ve bilgilenme hakkını sağlamak amacıyla kamu görevi yapan Nazilli’de Havadis Gazetesi muhabirlerinden Günay Pabuşçu ve Fethiye’de de SED Medya çalışanlarından Emrullah Gök’ün menfur saldırılara maruz kaldığını dile getirdi.Özmen, “Nazilli’de yaşanan, Anayasa’nın 26 ve 28. maddelerinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüğünün engellenmesi başta olmak üzere kişi hürriyetinden yoksun bırakarak alıkoyma, tehdit, hakaret, darp, gasp ve suç delillerinin karartılması eylemlerine karışanların serbest kalması sonrası Nazilli Gazeteciler Cemiyeti olarak yaptığımız girişimler ve tepkilerle olaya karışan 5 kişinin gözaltına alınması sağlanmıştır.
Gazetecilere yönelik saldırılar, toplumun haber alma, bilgilenme hakkını engellemeye yönelik olduğu kadar ifade ve basın özgürlüğüne yönelik de bir saldırıdır. Sorumluluk sahibi tüm çevrelerin basın ve ifade özgürlüğü noktasındaki sorumluluklarını yerine getirmelerini ve demokrasinin güvencesi olan gazetecilere saldırı yapılmaması yönünde sorumlu davranmalarına davet ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.
Konuşmasının sonunda, halkın gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkı için görev yapan gazetecilere yönelik saldırıları yapanları kınayan Özmen, görevi sırasında yaralanan polis memuruna ve meslektaşlarına ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti.
Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın da katılarak destek verdiği basın mensupları, yaşanan saldırıları alkışlarla protesto ettiler.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!