Reklamı Geç
MUHARREM İNCE
ÖR-KOOP
Aydın
09 Aralık, 2023, Cumartesi
 • DOLAR
  28.99
 • EURO
  31.22
 • ALTIN
  1866.6
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43981.646$

EVLİLİKTE SAYGI

26 Aralık 2022, Pazartesi 10:17
EVLİLİKTE SAYGI

Evlilikte eşler arasındaki en önemli unsurlardan biri saygıdır. Ancak, günümüz ilişkilerinde bu kavram, insan davranışlarını ve özgürlüklerini sınırlayan bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Oysaki saygı, karşıdaki kişinin haklarını ve istekleri göz önünde tutmayı, önem ve değer vermeyi gerektirir. 

Eşler arasındaki ilişkilerde saygı, mutlu ve sağlıklı bir evliliğin en temel unsurlarındandır. Eşler, farklı özellik, düşünce, fikir ve hislere sahip olsalar dahi birlikteliklerini ömür boyu sürdürmeleri için birbirlerine karşı saygı duymaları gerekir. Eşinizin düşüncelerini en az kendi düşünceleriniz kadar önemsediğinizi ona gösterdiğinizde sağlıklı bir iletişimin kapılarını açmış olursunuz. Her konuda eşinizle aynı fikirde olmamanız normaldir.
Eğer ama herhangi bir konuda anlaşmazlık davranışa yönelik eleştiriden ziyade sadece ve sadece kişisel eleştiriye dönüşürse bu ilişki için çekinilmez bir durum olabilir.
Birbirinizi ne kadar uzun süre eleştirir ve küçük düşürürseniz, günlük hayatınızı sonlandırmak o kadar kolay olur ve bu da evlilikte ölümcül sonuçlara neden olabilir.
Siz ve eşiniz birbirinizi eleştirmeye başladığınızda, ilişkide yanlış olan her şeye odaklanırsınız. Esasen böylece ilişkinizde doğru olmayan şeylere odaklanırsınız. Ancak bunu yaptığınızda, ilişkinizde gerçekten önemli olan ve aynı zamanda doğru olanı unutmaya başlarsınız.
Eleştiri tek başına incelendiğinde boşanmak için gerekli bir işaret olmayabilir, ama daha keskin davranışların gelişmesine sebep oluyor ve hatta önünü açıyor. Ve sürekli eleştiri evlilik içinde normal bir hale geldiğinde en büyük evlilik katili için kapıyı açmış olursunuz: Saygısızlık. Saygısızlık ne şekilde olursa olsun, her zaman bir ilişki üzerinde bir zehirlenme etkisi yaratır, çünkü aşağılama içermektedir.

Küçümseme, kınama ve alay evlilik içindeki saygısızlığın belirtileridir. Eşinizi küçümsüyorsanız, kendisinden ahlaki olarak üstün hissediyorsunuzdur. Sonuç olarak, eşiniz de kendisini daha değersiz hissedecektir.
Tecrübeler aşağılamanın boşanmada en büyük göstergesi olduğunu kanıtlamıştır. Bir ilişki üzerinde her zaman zehirleyici bir etkisi vardır, çünkü sevgiden yoksun bir mutlak isteksizlik ifade eder.
Eğer bunu kontrol edemezseniz, evliliğiniz mahvolur. Eğer siz ve eşiniz birbirinize saygı duyabiliyorsanız, bir konuda anlaşamasanız bile ve birbirinize karşı çıksanız bile, anlaşmazlığınız oldukça faydalı olabilir. Ama anlaşmazlıklarınızı kişisel olarak ele almaya başlarsanız, anlaşmazlıklarınız zarar verici sonuçlara yol açacaktır. Bu kişisel çatışmalar evliliğinize zarar vermesi muhtemeldir. Evliliğinizde saygının bittiğini düşünüyorsanız, bir uzmandan destek almak faydalı olacaktır.
Hayatınızda mutluluk anlarının uzun süreli olması dileğiyle..


Sizlerde bana www.zeyneporer.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Gsm: 0 532 598 9568
Sevgiyle kalın.

      Sosyolog Zeynep ÖRER
 Aile Danışmanı-Oyun Terapisti

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum